16.12. 2014 Ukraina välisminister hoiatas Mistralide Venemaale kättetoimetamise eest

Euroopa Parlamendi väliskomisjoni liikmed kohtusid täna Ukraina välisministri Pavlo Klimkinga.

Euroopa Rahvapartei fraktsiooni liige Tunne Kelam küsis, kas olukorras kus välisministri väitel iga päev tapetakse Ukraina sõdureid ning toimub Vene tankide ja raskerelvastuse massiline koondamine Ida-Ukrainasse, on lootusi, et Minski vaherahulepe jääb pidama.  Kuidas hinnata sellel taustal Euroopa Liidu hoidumist relvade tarnimisest Ukraina seaduslikule valitsusele samal ajal, kui on reaalne võimalus, et EL  liikmesriik annab Venemaale üle moodsaid sõjalaevu.

Klimkini sõnul pole Minski kokkuleppele alternatiivi ning Ukraina teeb kõik, et saavutada selle elluviimine.Ukraina välisministri jaoks on Mistralide küsimus täiesti selge. Nende Venemaale üleandmine käib vastu julgeoleku-loogikale ning euroopalikule käitumiskoodeksile. 

"Prantsuse kolleegid peaksid leidma probleemile uue, sihtotstarbelise lahenduse.  Lõppude lõpuks puudutab see mitte üksnes Ukraina, vaid kogu Euroopa Liidu julgeolekut."

Tunne Kelami väitel saavutab Euroopa Parlamendi liikmete septembrikuine algatus, mis pakub alternatiivina kahe Mistrali ostmist EL riikide poolt, autoriteetsete ekspertide toetust. 

"Kahe nädala eest kontakteerusid minuga USA admiral James Stavridis, kes 2009-2013 oli Liitlaste kõrgem ülemjuhataja Euroopas, koos Washingtonis asuva National Defence University  uurija Leo Micheli'ga.  Nende põhjalik ja konkreetselt läbimõeldud ettepanek on liisida  mõlemad alused, et kasutada neid EL  humanitaarsete ja konflikte-järgsete missioonide kui ka suuremastaabiliste evakuatsioonioperatsioonide teostamisel.  Viimaste vajadus aina kasvab," ütles Tunne Kelam.

Stavridis ja Michel lõpetavad oma ettepaneku järeldusega, et pikas perspektiivis kujuneksid EL poolt omandatud ja opereeritavad Mistralid paremaks reklaamiks  Prantsuse kaitsetööstusele kui nende jõudmine  Vene meremeeste kätesse. Autorid ootavad praeguselt Prantsuse presidendilt elegantset ja pragmaatilist EL-lahendit, mis korrigeeriks eelneva presidendi "ränga vea" Mistralide Venemaale müügi suhtes.