19.08. 2013 Tunne Kelami fotonäitus „Eesti tee vabadusele” juhatab sisse Balti ketiga seotud mälestuste kogumise Rahvusraamatukogus

Eesti Rahvusraamatukogu fuajeegaleriis on alates 15. augustist avatud Euroopa Parlamendi liikme Tunne Kelami fotonäitus "Eesti tee vabadusele".

See on Tunne Kelami isiklik nägemus arvukatest sündmustest, mis tähistasid 1980. aastate lõpul ja 1990. aastate algul Eesti üleminekut Moskva okupatsioonile alluvast provintsist iseseisva rahvusriigi taastamisele. 


Näitusel on eksponeeritud mustvalged dokumentaalfotod iseseisvumisele eelnenud sündmustest ning ka portreed iseseisvumisperioodil olulist rolli mänginud isikutest.


Väljapanek on autoripoolne lugupidamisavaldus kõigile inimestele, kes kriitilistel aegadel, ületades hirmu ja neile pealesurutud mugavnemist, määratlesid endid Eesti Vabariigi kodanikena ning asusid tegutsema iseseisva riigi taastamise nimel.

Fotonäitust on eksponeeritud mitmetes Eesti paikades, samuti Stockholmis, Berliinis ja Brüsselis. Näitus "Eesti tee vabadusele" jääb Eesti Rahvusraamatukogus avatuks 31.augustini. Olete oodatud!


Tunne Kelam valiti 13. juunil 2004 Isamaa ja Res Publica Liidu esindajana Euroopa Parlamenti. Tema 1972.aasta läkitusega ÜRO-le alanud rahvusvaheline tegevus Eesti õiguste taastamisel päädis 34 aastat hiljem Eesti esindajana maailma suurimas parlamendis. 


Tunne Kelam on ka projekti Europeana 1989 Eesti rahvuslik saadik. 30.-31. augustil kella 10-18 toimuvad Rahvusraamatukogu väikeses konverentsisaalis Europeana 1989 kogumispäevad, kuhu ootame kõiki panustama oma Balti ketiga seotud lugude ja esemeliste mälestuste, fotode, videote ja muu sarnasega. Kogumispäevade meeskond aitab teil oma materjali digitaalsesse vormi jäädvustada, salvestab ja paneb kirja teie lood ning aitab www.europeana1989.eu leheküljele lisada. Sellest sünnib põnev ja värvikirev digitaalne arhiiv, millesse saab süveneda õppeotstarbel, uuringute eesmärgil või isiklikust huvist ning mis jääb tulevastele põlvedele kasutada.


Tunne Kelam panustas www.europeana1989.eu tarvis juba juunis Varssavis toimunud projekti avaüritusel oma Eesti kodaniku registreerimiskaardi ning materjalidega kodanike komiteede liikumise kohta. 


30.augustil kell 12.30 toimub Eesti Rahvusraamatukogus Europeana 1989 kogumispäeval vestlusring Balti ketist, kus osaleb Tunne Kelam ja teised tollal aktiivselt Balti keti organiseerimisega või jäädvustamisega tegelenud inimesed. Kogumispäeval saab lisaks näitusele vaadata filme 1989.aasta sündmustest. 


Olete oodatud kogumispäevadele oma Balti ketiga seotud mälestusi tooma, vestlusringi kuulama ja filme vaatama!


Täiendav teave: 

Kaja Villem, Euroopa Parlamendi saadiku Tunne Kelami esindaja Eestis, tel. + 372 773 4201,http://www.kelam.ee

Annika Koppel, Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Europeana projekti liige, tel 6307 260, Annika.Koppel@nlib.ee