24.05. 2016 Süüria kriisi lahendamine vajab EL aktiivset panust

Euroopa Parlamendi väliskomisjoni liikmed kohtusid täna Süüria opositsiooniliikumiste koalitsiooniga, mida juhtis selle president Anas al-Abdah. Viimase  sõnul on süüria rahva tähtsaim nõue kriisi poliitiline lahendamine ja selleks on vaja Euroopa Liidu aktiivset panust.

Väliskomisjoni liikme Tunne Kelami hinnangul andsid ühendatud opositsiooni esindajad selge vastuse küsimusele, milline on suurim takistus Süürias rahu ja stabiilsuse taastamisele.


"Niihästi Assadi diktatuur kui islamiriik on võrdsed vägivalla ja ebastabiilsuse allikad, mis teineteist pigem täiendavad," ütles Euroopa Rahvapartei fraktsiooni liige Kelam.

"Ohtlik illusioon on püüda ühes näha suuremat ohtu kui teises. Pigem toimivad mõlemad  omamoodi sümbioosis."

 

Süüria opositsioon lükkas kategooriliselt tagasi seisukoha nagu saaks Assadi kasutada islamiriigi purustamiseks ning seejärel loota Süüria sisekriisi lahenemisele.

"See oleks kunstlik vahetegemine kahe võrdselt terroristliku jõu vahel, mis on kasulik Assadi režiimile, eelkõige  aga teda toetavale Venemaale," ütles Kelam.

 

Eesti saadiku sõnul tegid Süüria esindajad täiesti selgeks, et islamiriigi lüüasaamine ei tooks süüria rahva jaoks, kellest pooled on kodudest ilma jäetud, poliitilist lahendust kuigivõrd lähemale.

Tunne Kelami küsimusele, kas turvaliste piirkondade rajamine Süürias on üha võimalik ja vajalik, vastasid opositsiooni poliitikud kindla jaatusega.

 

Selleks on aga vaja, et EL asuks etendama aktiivset rolli koha peal, mis ei piirduks vaid humanitaarabiga, vaid võimaldaks konstruktiivselt tasakaalustada Venemaa ja USA tegevust.

 

Tunne Kelami arvates oli huvitav Süüria poliitikute hinnang Venemaa sekkumisele, mille kaugemat eesmärki nad näevad mitte lihtsalt Kremli liitlase Assadi toetamises, vaid selle kaudu Kremli positsioonide tugevdamises EL idapiiril ning suhetes USA-ga.