22.10. 2014 Praeguses julgeolekuolukorras on ühise energiaturu lõpuleviimine ülioluline

Täna Euroopa Parlamendis 23-24. oktoobri Euroopa Ülemkogu ettevalmistaval debatil  rõhutas Euroopa Rahvapartei fraktsiooni liige Tunne Kelam ühise energiaturu lõpuleviimise olulisust.


”Kolm aastat tagasi seadsid Euroopa Liidu riigipead ühtse energiaturu lõpuleviimise tähtajaks selge sihi -  2014. aasta. Kutsun Ülemkogu vaatama näkku tegelikkusele, sest igasugune viivitamine ühtse energiaturu lõpuleviimisega õõnestab otseselt meie ühist julgeolekut, ” ütles Kelam.

Eesti saadik  juhtis tähelepanu ka sellele, et 2015. aastaks  ei tohi Ülemkogu otsuste kohaselt  EL-s olla isoleeritud piirkondi, mis sõltuvad energiavarustuse osas ainuüksi kolmandatest riikidest.  "See kehtib eriti Balti riikide ja Soome kohta," ütles Kelam.

Tunne Kelam rõhutas Ülemkogu teise teemana dramaatiliselt muutunud julgeolekuolukorda, mis on üha suurenev probleem lähitulevikus. „Ülemkogu peab käsitlema Venemaa  süstemaatilisi sõjalisi provokatsioone  Läänemere piirkonnas tõhusalt ja otsustuskindlalt,  „ kinnitas Kelam.

Euroopa Parlamendi saadiku Tunne Kelami sõnul on sanktsioonid seni kõige usaldusväärsem viis, kuidas Venemaa  ekspansiooni ennetada ja tõkestada.

"Seepärast on ülimalt lühinägelik hellitada illusioone sanktsioonide lõdvendamisest, võttes kriteeriumiks rabeda Minski vaherahu leppe püsimise.  Sanktsioone on mõeldav leevendada üksnes siis, kui Vene juhid ilmutavad tahet ja võimekust viia oma väed ja käsilased välja okupeeritud aladelt ning austada täies ulatuses naaberriikide iseseisvust," väitis Kelam.