24.06. 2012 Pariisis toimus ülemaailmne kogunemine Iraani opositsiooni toetuseks

Prantsuse organisatsioon Komitee Demokraatliku Iraani eest (le Comité français pour l’Iran démocratique - CFID) korraldas 23.juunil Pariisis suurima välisiraanlaste kogunemise, et toetada Iraani opositsiooni ning avaldada meelt Iraani põgenikelaagrite elanike (Ashraf ja Liberty) õiguste kaitseks.

Euroopa Parlamendi väliskomisjoni ning Vaba Iraani sõprade saadikuühenduse liige Tunne Kelam osales CFDI kutsel 23.juunil Pariisi kogunemisel.

Need juba traditsiooniliseks saanud juunis toimuvad poliitilised meeleavaldused Iraani teokraatliku diktatuuri vastu kuuluvad Euroopa suurimate poliitiliste massimiitingute hulka - möödunud aastal osales nendes 80 000 inimest, sealhulgas paarsada silmapaistvat poliitikut ja juristi Euroopast ja USA-st.

"Olukorras, kus on ilmne, et kuue riigi ametlikud läbirääkimised Iraani diktatuuriga sealse tuumaprogrammi kontrollimiseks on jätkuvalt ummikus, seda ka Venemaa eripositsiooni tõttu, on suurem vajadus kui kunagi varem tõhusa rahvadiplomaatia järele, mis ühendaks Iraani opositsiooni ning selle arvukate toetajate jõud," ütles Tunne Kelam. Kelami sõnul on Iraani Rahvuslikul Vastupanunõukogul rohkem kui 3000 parlamendiliikme toetus üle maailma. "Just need on inimesed, kes esimestena teadvustasid vaba maailma Teherani salajasest tuumaprogrammist, " ütles Kelam.

Selle asemel, et üha uskuda Iraani diktatuuriga kokkuleppele jõudmisesse, mis tähendab Teherani jaoks ajavõitmist oma kavatsuste lõpuleviimiseks, on Kelami arvates tähtis ilmutada kõige kõrgemal poliitilisel tasandil solidaarsust opositsiooniga ning takistada vastupanuliikumise liikmete väljaandmist Iraagist Teherani valitsejaile.

Iraani vastupanuliikumise tähtsamaid tugipunkte Ashrafi laager on asunud üle 20 aasta Bagdadi lähistel ning selle 3500 asukat võeti pärast Iraagi diktaatori Saddam Husseini kukutamist USA kaitse alla Genfi 4. konventsiooni alusel. Laagri asukad on relvitud ning taotlevad demokraatliku ja ilmaliku Iraani rajamist. Pärast USA vägede lahkumist on Bagdadi valitsus Iraani tugeval survel asunud laagrit likvideerima ning korraldanud kaks relvastatud rünnakut, mille tagajärjel üle 40 elaniku sai surma ning mitmed sajad haavata. Euroopa Parlament on oma avaldustes ja resolutsioonides korduvalt toetanud nende inimeste õigust elule, vabadusele ning võimalusele oma tulevast elukohta ise valida. 

http://www.ncr-iran.org/en/news/iran-resistance/12039-paris-iranian-opposition-hold-rally-in-paris-

http://www.reuters.com/article/2012/06/23/us-iran-opposition-idUSBRE85M04N20120623