17.05. 2017 NATO ja EL võiksid jõuda ühiste küberkaitse harjutusteni

3. mai, 2017

3. mail esines Brüsselis Euroopa Parlamendi julgeoleku- ja kaitse ning väliskomisjoni ja EP NATO PA delegatsiooni liikmete ees NATO peasekretär Jens Stoltenberg.

Väliskomisjoni  ning julgeoleku- ja kaitse allkomisjoni liikme Tunne Kelami hinnangul oli Stoltenbergi sõnum tugevalt positiivne. „See puudutas eriti EL ja NATO koostööd,“ ütles Kelam, mis Stoltenbergi sõnul on muutunud erandist normiks.


Konkreetselt avaldub see näiteks ühistes operatsioonides Vahemerel, kus NATO abistab EL missiooni „Sophia“ ühistes pingutustes tõkestamaks inimkaubitsejate tegevust.

Aastast 2015 algas  NATO peasekretäri väitel NATO Euroopa liikmesriikide (ning Kanada) kaitsekulude kasv, mis möödunud aastal ulatus 3,8%-ni.  Käesoleval aastal loodab näiteks Rumeenia jõuda kaitsekulude alal soovitatud 2%-ni.

Stoltenbergi kohtumine Europarlamendi liikmetega oli osa ettevalmistustest mai lõpul kogunevaks NATO tippkohtumiseks, milles osaleb ka USA presidentTrump. Vastates küsimustele uue USA presidendi suhtumise kohta NATOsse, väitis peasekretär, et kõigi kohtumiste ja telefonikõnede puhul Trumpiga on viimane selgelt kinnitanud oma vankumatut toetust kõnealusele organisatsioonile.

Tunne Kelam soovitas tihedamat regulaarset koostööd ning ekspertiisivahetust NATO strateegilise kommunikatsiooni oivakeskuse ning EL välisteenistuse Stratcomi vahel. Samuti tundis ta huvi, kas NATO tervikuna oleks valmis kaaluma lisaks küberkaitsele ka  küberrünnakute võimekuse kujundamist.  „Mitmed liikmesriigid on asunud küber-alase ründepotentsiaali väljaarendamisele,“ ütles Kelam. „Kuidas on NATO kui terviku suhtumine neisse arenguisse?“

Stoltenbergi sõnul keskendub NATO kui organisatsioon endiselt küberkaitsele, jättes ründevõimekuse väljaarendamise liikmesriikide otsustada.