03.10. 2014 Kas see, mis leidis 25 aastat tagasi aset Kesk-ja Ida-Euroopas, oli revolutsioon, evolutsioon või on toimunud taandareng?

Varssavi, 3. oktoober 2014

Neid teemasid arutab  3-5 oktoobril Varssavis korraldatud konverents, mis koondab veerandsada esinejat Ida-Euroopa riikidest, Taga-Kaukaasiast, USA-st ja Venemaalt. Esinejate seas on Ida-Euroopa vabanemisel aktiivset rolli etendanud inimesed, praegused poliitikud ning mõttekodade esindajad.


Konverentsi  läbivaks ideeks on vajadus analüüsida "lõpetamata jäänud ettevõtmist" -  totalitarismipärandist vabanemist ning elujõulise kodanikuühiskonna loomist, kuivõrd viimased veerand sajandit pole Ida-Euroopale toonud neid tulemusi, mida loodeti saavutada suure poliitilise murrangu aastal 1989.


Eestit esindab europarlamendi liige Tunne Kelam, kes koos Valgevene opositsiooni juhi Vincuk Viacorkaga hindab 1989. aasta pöördelisi muutuste mõju. Homme osaleb Tunne Kelam paneelis, kus Vytautas Landsbergise, Krimmi tatarlaste juhi Mustafa Jemilevi ning Aserbaidzhani poliitiku Isa Gambariga kavandatakse edasisi ülesandeid, kuidas 1989 aastal alustatud muudatusi lõpule viia.


Tunne Kelam: "Totalitaarse pärandi lõplik ületamine saab toimuda üksnes kodanikualgatuste ning demokraatlike alternatiivide loomise käigus. Küsimus pole lihtsalt Ida-või Kagu-Euroopa probleemides. Kommunistlikust totalitarimist puutumata jäänud lääneriikidel on olnud roll niihästi kuritegeliku süsteemiga muganemisel  kui ka totalitarismipärandi kriitikavabal aktsepteerimisel.  See kõik on oluliselt pärssinud ning moonutanud õigusriigi ning avatud ühiskonna taastamist."

 

Konverentsi korraldajaks on IDEE - Ida-Euroopa Demokraatia Instituut (Institute for Democracy in Eastern Europe).