05.02. 2014 Janukovitš on minetanud igasuguse usaldusväärsuse

Euroopa Parlamendi täiskogu arutas täna olukorda Ukrainas.  Euroopa Komisjoni esindas laienemisvolinik Stefan Füle, Euroopa Liidu välispoliitika juht Catherine Ashton viibis samal ajal Kiievis.

Tunne Kelami sõnul on Euroopa pidanud tegema järelduse, et Ukraina pole enam Euroopa Liidu idapiiridel aset leidnud episood.  "Käesoleva kriisi lahenduse käigus otsustatakse ka Euroopa Liidu tuleviku ning usaldusväärsuse küsimus," ütles Kelam.


Eesti saadiku arvates pakub praegune olukord ühtlasi võimalust murda välja Euroopa Liidu Idapartnerlust halvanud suluseisust.  Selleks vajab Euroopa Liit ühtset pikaajalist ida-strateegiat.

“Venemaa on Ukraina kriisis jõuline osapool ning seda tuleb Euroopa Liidul suhetes Moskvaga arvesse võtta, “ ütles Kelam.

"Meie arvates peab Venemaa kõigepealt selgelt tunnustama Ukraina iseseisvust ning ukrainlaste vaba valiku õigust ning alles seejärel on võimalik sisulise koostööga edasi minna.  Selline seisukoht vajab täiesti erinevat ja selget sõnumit kui senine tingimusteta truuduse deklareerimine moderniseerimispartnerlusele."

Eurosaadiku arvates on saabunud hetk tunnistada, et Ukraina president Janukovitš on kaotanud niihästi moraalse kui poliitilise usaldusväärsuse: „Praeguse presidendi ainus positiivne panus rahvusliku leppe
saavutamisesse, oleks tema tagasiastumine.“

 

Euroopa Liit peab Tunne Kelami arvates toetama 2004. aasta põhiseaduse ennistamist ning vajadusel ka ennetähtaegseid valimisi.


"Ilma kõhklusteta ning viivitamiseta on vaja rakendada Ukraina võimumeeste ning repressioonide eest vastutajate pangaarvete külmutamine ning nende vaba liikumise tõkestamine Euroopas," väitis Kelam.

Euroopa Parlament võtab homme vastu resolutsiooni olukorra kohta Ukrainas. 

Euroopa Parlamendi väliskomisjoni esimehe Elmar Broki juhitud kõiki EP fraktsioone esindav delegatsioon viibis eelmisel nädalal Ukrainas.