12.05. 2010 Inglismaale vajalik muutus on täna saanud võimalikuks

Euroopa Parlamendi liige Tunne Kelam, kelle poliitilisse fraktsiooni (Euroopa Rahvapartei) Briti konservatiivid kuni eelmise aastani kuulusid, on arvamusel, et konservatiivide ja liberaaldemokraatide koalitsioon on Inglismaale lähitulevikus ainus lahendus, mil on eeldusi viia riik välja praegusest majanduskriisist.


"Konservatiivide ja liberaal-demokraatide liidu lähtekohaks on ühine vastutustunne majanduse tasakaalustamise, võlakoorma vähendamise ning kulude kärpimise läbiviimisel," ütles Tunne Kelam. 

Seda hiiglaslikku, kuid majandusolukorra tervendamiseks ülivajalikku  muutust saab Kelami sõnul alustada üksnes selge parlamentaarse enamusega. 

"David Cameron tegi riigimeheliku ja rahvuslikest huvidest lähtuva otsuse," ütles Kelam.

Konservatiivid ja liberaal-demokraadid erinevad arvukate "pehmete" väärtuste osas ning nende koostöö sujuvat laabumist sisepoliitikas pole alust oodata, arvab Kelam.

Seevastu on tema meelest antud kooslus hea Euroopa ühispoliitikaile, kuivõrd Euroopa-meelsete liberaal-demokraatide osalemine koalitsioonis pehmendab tõenäoliselt konservatiivide juhi senist jäika distantseerumist Euroopa integratsioonist, mis lõhestas Briti konservatiive Euroopa Parlamendis.

"Hea meel on ka William Hague asumisest välisministri kohale," tõdes Kelam, kelle sõnul Hague oli konservatiivide omaaegse esimehena heades suhetes nii ERSP kui Isamaaliiduga.