14.06. 2017 Euroopa Parlamendis mälestatakse 1941.aasta massiküüditamiste ohvreid

Euroopa Parlamendis Strasbourgis mälestatakse täna 76 aasta möödumist 1941.a. juuniküüditamistest Eestis, Lätist ja Leedust.Mälestusüritus toimub nõukogude totalitarismi repressioone meenutava mälestustahvli ees, mille Balti riikide delegatsioonid Euroopa Rahvapartei fraktsioonist 2006. aastal Euroopa Parlamendile kinkisid.Mälestustahvli ühe algataja, Euroopa Parlamendi liikme Tunne Kelami sõnul olid 1941.a. küüditamised osa totalitaarse inimvaenuliku süsteemi tegevusest.


Eesti saadik peab oluliseks, et Euroopa Parlamendi liikmed kogunevad selle mälestustahvli ette igal aastal. „Nende 50 000 ohvri kannatused  ja peaaegu poolte surm on osa Euroopa ühisest ajaloost.  Meie ülesanne on saavutada, et kõnealune tragöödia sellisena teadvustataks ja jäädvustataks Euroopa ühises mälus ja südametunnistuses.  Ainult sel juhul võime tõdeda, et ”Ei iial enam!”  kehtib täiel määral ka balti rahvaste suhtes.”

Euroopa Parlamendi külaliste sissekäiguala seinale paigutatud, nõukogude totalitarismi repressioone meenutava mälestustahvli kinkisid Euroopa Parlamendile 2006. aastal Euroopa Rahvapartei fraktsiooni Balti riikide delegatsioonid.  Mälestustahvli ees on oma ametlikel visiitidel Strasbourgi austust avaldanud Eesti ja Läti presidendid.