25.03. 2011 IRL Noored ja Tunne Kelam kutsuvad kõiki noori kirjutama

Täna, 25. märtsil kuulutasid IRL Noored koos Euroopa Parlamendi saadiku Tunne Kelamiga välja gümnaasiumi- ja üliõpilastele mõeldud autoritaarsete režiimide kuritegude teemalise esseekonkursi.

Täna 62. aastat tagasi toimus Eestis ja teistes Balti riikides Nõukogude Liidu poolt toime pandud massiline inimeste hävitamine küüditamise teel. „On tegelikult hämmastav, kui väikese ajaga on Eesti riik ja Eesti inimesed suutnud nii sellest kui 50 aastasest okupatsioonist toibuda. Paraku kipume aastast aastasse eestlastena üha rohkem unustama seda, mis on meie tänase ühiskonna korralduse hind,“ lausus Euroopa Parlamendi EPP fraktsiooni liige Tunne Kelam.


IRL Noored leiavad, et suudaksime ühiskonnana kasvada paremuse poole, peame vääriliselt meeles pidama küüditamisega seotud tähtpäevi, inimõiguste päeva ning ausalt ja avameelselt vaatama ajaloole otsa. „Eriti oluline on, et iseseisvas Eestis kasvanud noored hooliksid oma riigist, tahtes tunda meie riigi ajalugu ning olema valmis tegema õigeid järeldusi ajaloost,“ kommenteeris teema olulisust Jõgeva abilinnapea, IRL Noorte aseesimees Mihkel Kübar. Et ärgitada noori antud teemal kaasa mõtlema, kuulutasid IRLi Noored ning Euroopa Parlamendi saadik Tunne Kelam välja esseekonkursi, mille eesmärk on panna noori rohkem arutlema ajaloosündmuste olulisuse üle ja analüüsima kuritegelike riigikordade mõju tänapäeva demokraatiale. Korraldajaid huvitab eelkõige see, et kas noored oskavad või tahavad vastata küsimusele miks on meil oluline ajalugu tunda, mida me selle teadmisega peale hakkame?

 

Esseekonkursist võivad osa võtta kõik gümnaasiumiõpilased ning üliõpilased. Esseekonkursi täpsemad tingimused on üleval aadressil http://noored.irl.ee/. Konkursi korraldajad kutsuvad kõiki noori üles kirjutama enda poolt valitud teemal. Selle aasta teemadeks on: Kõikjal räägitakse kommunismi surmast, aga keegi ei ole veel näinud kommunismi laipa.“ (Lennart Meri) ja „Kommunism võrdub fašism?“.


Kaks parimat kirjutajat saavad võimaluse külastada Brüsselit, erinevaid auhindu jagub ka teistele kirjutajatele. Tööd tuleb esitada elektrooniliselt aadressile essee@irl.ee või tavapostiga aadressile Küüni 5b, Tartu linn märksõnaks Essee. Esseekonkursi žüriisse kuuluvad: Tunne Kelam (Euroopa Parlamendi liige), Peeter Tulviste (TÜ erakorraline professor), Aigi-Rahi Tamm (TÜ Filosoofiateaduskonna vanemteadur), Mihkel Kübar (IRL Noorte aseesimees) ja Mari Agarmaa (konkursi idee autor). Esseede esitamise tähtaeg on 30. mai 2011 aastal. Esseekonkurss viiakse ellu IRL Noorte ja Tunne Kelami Büroo koostöös ning Euroopa Liidu programmi Kodanike Euroopa 2007-2013, meede neli Euroopa mäletab kaasabil.


Lisainfo:

Mari Agarmaa, mari.agarmaa@irl.ee, 55 679 947

Mihkel Kübar, IRL Noored aseesimees, mihkel.kybar@irl.ee, 51 78 169