18.02. 2010 Valmib Eesti kodanikkonna ärkamist käsitlev film

Märtsi alguses esilinastub kinos Artis Jaan Kolbergi eestvedamisel valminud film “Rahva vabadus”, mille abil hakatakse koolinoortele tutvustama Eesti taasiseseisvumisele eelnenud arenguid ja nende tähtsust tänases ühiskonnas.

Filmi stsenaristi ja lavastaja Jaan Kolbergi sõnul on filmi olulisim eesmärk näidata tänastele noortele, et oma riigi kodanikuks olemine on kättevõidetud õigus ja et vaba ühiskonna tugevuse tagavad aktiivselt seda õigust kasutavad kodanikud.

 
“Tahame, et iga Eesti noor tunneks pärast filmi vaatamist, et Eesti on tema riik ning kodanikuna on tal kohustus seda riiki hoida, edendada ja armastada,” räägib Kolberg.
 
Filmivõtted kestsid 2008. aastast tänavu jaanuarini, filmis räägivad mitmed Kodanike Komiteede ja Eesti Kongressiga seotud inimesed, teiste seas näitks Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves, Tunne Kelam, Eve Pärnaste, Vardo Rumessen, Trivimi Velliste, Rein Kilk, Mart Laar, Liia Hänni ja paljud teised. 

Film “Rahva vabadus” valmib seoses 20 aasta möödumisega Eesti Kongressi toimumisest 11.-12. märtsil 1990. aastal. Film esilinastub 5. märtsil kell 18.00 kinos Artis, lisaks näeb filmi Eesti Kongressi ajaloolisel toimumispäeval, 12. märtsil ka ETV eetris ning Eesti Kongressi 20. aastapäeva tähistamiseks toimuval kontsert-aktusel Estonia Kontserdisaalis 13. märtsil. Film saadetakse kingituseks ja õpilastele näitamiseks kõikidele Eesti koolidele.
 
Filmi valmimist rahastas Haridus- ja Teadusministeerium, Kodanikuühiskonna Sihtkapital ja Euroopa Parlamendi liige Tunne Kelam. Film on 90 minutit pikk ning valmis stuudios Navona.