22.10. 2009 Tunne Kelam: Vene-Gruusia konfliktis oli kolmas osapool

Täna arutas Euroopa Parlament rahvusvahelise sõltumatu komisjoni raportit Vene-Gruusia sõja kohta. Euroopa Rahvapartei fraktsiooni nimel kõnelenud Tunne Kelami sõnul on kõnealusel konfliktil  kolmas osapool. Selleks on rahvusvaheline üldsus, kaasaarvatud Euroopa Liit, kes on liiga kaua ja liiga hõlpsalt leppinud niinimetatud külmutatud konfliktide olemasoluga. "Iga külmutatud konflikt võrdub sisuliselt lepituspoliitikaga või järeleandmisega," ütles Kelam.

"Keskne tõsiasi on see, et Gruusia ei ole tunginud Vene föderatsiooni territooriumile, samal ajal kui Vene pool tungis massiivse sõjalise jõuga Gruusia territooriumile ning oli valmis okupeerima tema pealinna, "väitis Kelam
 
Tunne Kelami sõnu oli see invasioon rahvusvaheliste käitumisnormide pretsedenditu rikkumine, mis õõnestas Venemaa seisundit usaldusväärse partnerina.
 
"Kuna rahvusvaheline reageering sellele invasioonile on jäänud ebamääraseks, siis tuleb arvestada sellega, et end võitjana tundev Venemaa võib senisest suurema tõenäosusega samasuguseid agressioone ette võtta mujal - Krimmis või isegi Läänemere piirkonnas," tõdes Kelam.
 
Kõneleja kutsus Euroopa Liitu võtma senisest selgemat kohustust tagamaks oma juuresolekuga Gruusia õigused valida vabalt oma arengutee ning säilitada territoriaalne terviklikkus.
 
Lisainformatsioon: Tunne Kelami büroo: +32-228-37279