21.05. 2009 Lähiajaloo eksperdid käsitlevad konverentsil Ida-Euroopa vabanemist totalitarismist

Täna leiab Tallinnas aset rahvusvaheline konverents “Euroopa ühinemine – totalitarismist demokraatiasse Ida-Euroopa kogemusel”, kus Euroopa tuntud ühiskonnateadlased arutlevad Eesti, Soome, Leedu, Ungari, Tšehhi ja Ida-Saksamaa siirdeperioodi eripärade üle ning püüavad leida nende eripärade ilminguid tänases Euroopas.

Ürituse peakorraldaja, Konrad Adenaueri Fondi Baltimaade esindaja Andreas Kleini sõnul ei saa täna vaatamata sellele, et Ida-Euroopa riigid on iseseisvad, öelda, et totalitarismi kuritegelikuks tunnistamise ja totalitaarsetest režiimidest vabanemise temaatika oleks ennast ammendanud.

 

“Et saaksime rääkida ühtsest Euroopast ja panustaksime ühise väärtusteruumi tekkesse, on vaja, et kõik riigid mõistaksid ja tunnustaksid teiste liikmesriikide ajaloolise kogemuse käigus tekkinud väärtusi ning hoiakuid,” ütleb Klein.

 

Konverentsil räägib Ida-Saksamaa kogemusest teoloog ja Sachseni liidumaa parlamendi liige Heinz Eggert, Tšehhi kodanikuühiskonna rolli perioodil 1989-2009 käsitleb New Yorki Ülikooli Praha Kolledži direktor ja välispoliitika analüütik Jiri Pehe. Leedu kogemust valgustab Vilniuse Ülikooli professor, ajaloolane Kęstutis K. Girnius ja Ungari demokraatia arengut iseseisvumisest tänase päevani tutvustab Kesk-Euroopa Ülikooli professor, politoloog dr. András Bozóki. Soome kokkupuutest Nõukogude totalitarismiga räägib ajalookirjanik, režissöör ja ajakirjanik Imbi Paju, Eesti kogemust analüüsib ajaloolane ja Riigikogu liige Mart Laar.

 

Pärast konverentsi esitleb Euroopa Parlamendi saadik Tunne Kelam europarlamendi ERP-ED fraktsiooni poolt välja antud raamatut ”The Reunification of Europe – Anti-Totalitarian Courage and Political Renewal”, mis tutvustab Euroopa Parlamendis aset leidnud tegevusi totalitaarsete režiimide poolt toime pandud kuritegude Euroopa tasandil hukkamõistmiseks.

 

Konverents ”Euroopa ühinemine – totalitarismist demokraatiasse Ida-Euroopa kogemusel” ja raamatu ”The Reunification of Europe” esitlus toimub kell 10.00-15.30 Tallinnas, Nordic Hotel Forumi konverentsiruumis Sirius. Ettekanded kõlavad eesti, inglise ja saksa keeles, korraldatud on sünkroontõlge. Konverentsi korraldavad Euroopa Parlamendi saadiku Tunne Kelami büroo, Konrad Adenaueri Fond ja Koolituskeskus Pro Patria.

 

Lisainfo:
Kaja Villem
Tunne Kelami esindaja Eestis
5345 8901
kaja.villem@irl.ee