21.05. 2009 Jiri Pehe: kuulumine rahvusvahelistesse organisatsioonidesse aitab lõpetada demokraatia kultuurilise juurdumise

Täna Tallinnas toimuval rahvusvahelisel konverentsil “Euroopa ühinemine – totalitarismist demokraatiasse Ida-Euroopa kogemusel” ütles välispoliitika analüütik, New Yorgi Ülikooli Praha Kolledži direktor Jiri Pehe, et uutes demokraatiates aitab demokraatia kultuurilist juurdumist eduka lõpuni viia kodanikuühikonna elavnemine ja aktiivne osalemine rahvusvaheliste organisatsioonide töös.

“Rahvusvahelised võrgustikud, mis tekivad Euroopa Liidu, NATO ja teiste organisatsioonide liikmelisusega, aitavad meil viia demokraatia kaugemale puhtformaalsest institutsionaalsest tasandist,” leidis Jiri Pehe.

 

Ta ütles, et täna on enamikes Ida-Euroopa riikides näha, et vaatamata edukale demokraatlike institutsioonide loomisele, turumajanduse ja uue õiguskorra kehtestamisele ei ole kodanikud demokraatiat tegelikult päriselt omaks võtnud ja demokraatia kultuuriline omaksvõtt on veel pooleli.

 

Tema sõnul mängib siin rolli Ida-Euroopa riikide võrdlemisi nõrk kodanikuühiskond, mille põhjused peituvad osaliselt selles, et totalitaarsed režiimid surusid igasugused kodanikualgatused eos maha.

 

“Demokraatia ilma kodanikuühiskonnata on nagu inimkeha ilma vereringluseta - ilma aktiivse kodanikuühiskonnata ei jõua demokraatia inimeste mõtlemisse ja käitumisse,” kinnitas Pehe.

 

Rahvusvaheline konverents “Euroopa ühinemine – totalitarismist demokraatiasse Ida-Euroopa kogemusel”, kus Euroopa tuntud ühiskonnateadlased arutlevad Eesti, Soome, Leedu, Ungari, Tšehhi ja Ida-Saksamaa transformatsiooni perioodi eripärade üle ning püüavad leida nende eripärade ilminguid tänases Euroopas. Konverentsi korraldavad Euroopa Parlamendi saadiku Tunne Kelami büroo, Konrad Adenaueri Fond ja Koolituskeskus Pro Patria.

 

Lisainfo:

Kaja Villem

Tunne Kelami esindaja Eestis

5345 8901

kaja.villem@irl.ee