17.11. 2009 Euroopa Parlamendis linastub Imbi Paju dokumentaalfilm Soome lahe õed

Täna esilinastub Brüsselis Imbi Paju dokumentaalfilm "Soome lahe õed".

Euroopa Parlamendi saadikute Tunne Kelami ja Heidi Hautala (Soome) eestvõttel tutvustatakse Imbi Paju uut filmi  täna Euroopa Parlamendis saadikutele, diplomaatidele  ja ametnikele.


Tunne Kelami sõnul sobib Imbi Paju teos suurepäraselt nende üle-Euroopalise tähendusega tähtpäevadega, millega tähistatakse meie mandri lõhestatuse lõppu ning Euroopa taasühinemist. 

"Imbi Paju esitab Euroopa vägivaldset lõhestatust sügavalt inimlikus mõõtmes," ütles Tunne Kelam. "Tema film näitab, et totalitaarse süsteemi tekitatud tragöödiaid ei saa üldistada, viies nad abstraktse statistika tasandile.  Iga inimsaatus on ainulaadne oma rõõmus, kannatuses, lootuses või meeleheites.  Imbi Paju on suutnud kahe inimese saatust näidata just sellisena ning see on üldinimlik sõnum kõigi rahvuste esindajate jaoks," tõdes Eesti saadik.

Filmi autor Imbi Paju ütles, et tal on hea meel olla just praegu Euroopa Parlamendis oma filmi esitlemas.  "Film valmis aastal, mis on täis sümboolseid tähtpäevi, " meenutas Imbi Paju 70 aasta möödumist nii Molotov-Ribbentropi pakti sõlmimisest kui Talvesõjast ning kevadel möödunud märtsiküüditamise kuuekümnendat aastapäeva.

"Soome lahe õed" on omamoodi jätk "Tõrjutud mälestustele"," sõnas filmi autor. "Selles filmis tuleb esile väikeste riikide ja inimeste haavatavus suurte totalitaarsete riikide süsteemide suhtes. See film räägib kahe sugulasrahva naiste solidaarsusest ja õelikkusest," ütles Imbi Paju.

Eesti-Soome koostöös valminud ajaloolis-psühholoogiline film räägib Eesti ja Soome naiskodukaitsjate ning kodutütarde 1920-datel aastatel alguse saanud koostööst, mille katkestas Teine maailmasõda ja Eesti okupeerimine Nõukogude Liidu poolt.

8. märtsil 2006 näidati Euroopa Parlamendis Toomas Hendrik Ilvese ettevõtmisel Imbi Paju auhinnatud dokumentaalfilmi "Tõrjutud mälestused" (Memories Denied, 2005).