15.07. 2009 Tunne Kelam: Euroopa suhtumine Iraani peab muutuma

Uue Euroopa Parlamendi täiskogu arutas esimese välispoliitilise teemana olukorda Iraanis. Sissejuhatava sõnavõtuga esines eesistujariigi Rootsi välisminister Carl Bildt.  

Euroopa Rahvapartei (ERP) fraktsiooni nimel kõnelenud Tunne Kelami sõnul on Euroopa jaoks esmane järeldus see, et olukord Iraanis ei ole ja ei saagi olema enam endine.
 
"Probleem pole selles, et niinimetatud valimisi võltsiti seekord jämedamalt kui tavaliselt," ütles Kelam. "Seekord tekitasid jõhkralt võltsitud valimised väljapääsu rahva protestiks diktaatorliku režiimi vastu, mida välisvaatlejad ei osanud ega suutnud ette näha."
 
Tunne Kelami arvates on tähtis aru saada, et Euroopa suhtumine Iraani ei saa jääda endiseks.
 
"Olukord meenutab mulle seda, mis juhtus kahekümbe aasta eest Ida-Euroopas," kinnitas Kelam. "Sel ajal, kui Lääne valitsused olid valmistunud kauaaegseks pragmaatiliseks kooseluks Nõukogude totalitarismiga, muutusid äkki miljonid kommunistliku diktatuuri pantvangid aktiivseks, astusid režiimi vastu välja ning viimane varises ootamatult kokku".
 
Eesti saadiku sõnul on Euroopa Liidu  valitsused olnud liialt kõhklevad reageerimaks Iraani võimude kuritegudele oma kodanike vastu. "Kui me tahame tõsiselt seista Iraani kodanike õiguste eest, siis peame olema valmis tegema režiimile reaalset valu," ütles Kelam.

Elementaarne oleks Kelami meelest teha võimatuks Iraani juhtide reisid Euroopa Liidu riikidesse ning kutsuda ajutise žestina Iraanist ära diplomaatilised esindajad demonstreerimaks, et Euroopa Liit  võtab rahumeelsete meeleavaldajate tapmisi ja arreteerimisi tõsiselt.
 
Carl Bildt reageeris oma lõppsõnas Kelami kõnele, märkides, et Ida-Euroopa ajaloolised kogemused pakuvad väärtuslikku ainet uute taoliste olukordade käsitlemiseks. 
 
Lisainformatsioon:
Tunne Kelami büroo: +33-3-881-75279
 
ERP fraktsiooni pressinõunik Kaja Sõrg
GSM: +32-476-541013
www.eppgroup.eu