06.10. 2009 Tunne Kelam: Euroopa Parlamendi 2009. aasta Andrei Sahharovi preemia saab tõenäoliselt Vene kodanikuühendus "Memoriaal"

Brüssel, 6. oktoober 2009

Euroopa Parlamendi väliskomisjoni ning arengukomisjoni ühisistungil toimunud salajasel hääletusel selgitati välja Andrei Sahharovi preemiale esitatud kandidaatide pingerida.

Parlamendiliikmete ning fraktsioonide algatusel oli esitatud kokku kümme kandidaati. Nende hulgas olid palestiinlasest günekoloog dr. Izzeldin Abuelaish, kes on töötanud aastaid mõlemal pool Iisraeli-Palestiina piiri, Eritrea kirjanik Dawit Isaak, kes viibib kaheksandat aastat vangistuses oma tõekspidamiste pärast ning vietnami katoliku preester ja demokraatia eest võitleja isa Thaddeus.

Tunne Kelam, kes oli Euroopa Rahvapartei (ERP) faktsioonis üks "Memoriaali" kandidatuuri algatajaid, väljendas rahulolu hääletusel ilmnenud selge tulemuse üle. "Saavutasime täna pärastlõunal selle, et ERP fraktsiooni väliskomisjoni liikmed otsustasid omavahelisel hääletusel toetada "Memoriaali".  Samasuguse algatuse oli teinud roheliste  fraktsioon.  Rõhutasin seda, et kõigist kandidaatidest on "Memoriaali" esindajad tänavu kõige paremini sobivad Sahharovi preemia kriteeriumeile, lisaks täitub detsembris 20 aastat Andrei Sahharovi surmast.  Mul on väga hea meel, et "Memoriaal"  võitis salajase hääletuse selge ülekaaluga," kommenteeris Kelam.

"Memoriaalile", kelle esindajaist on nimeliselt mainitud Sergei Kovaljovi, Oleg Orlovi ning Ludmilla Aleksejevat, järgnesid palestiinlasest doktor Abuelaish ning Eritrea vangistatud kirjanik Dawit Isaak. 

Kolm enim hääli saanud kandidaati edastatakse Euroopa Parlamendi presidentide konverentsile, kes oktoobri lõpul teeb lõpliku otsuse.

"Arvestades "Memoriaali"  suurt edumaad ning tema toetamist mitmete fraktsioonide esindajate poolt, olen kindel, et lõplik otsus langeb selle auväärse ning tänapäeva Venemaal ülimalt vajaliku organisatsiooni kasuks, " ütles Tunne Kelam.


Lisainformatsioon: Tunne Kelami büroo: tel +32 2 28 47279 

Kaja Sorg
ERP fraktsiooni pressinõunik
kaja.sorg@europarl.europa.eu
Tel: + 32 476 541013