30.04. 2015 KUI KÕVER ON BANAAN? FOORUM REGULATSIOONIDEST, BÜROKRAATIAST ja PIIRANGUTEST

 Pro Patria Koolituskeskus, Wilfried Martensi nimeline Euroopa Uuringute Keskus (WMCES),
Konrad Adenaueri Fond ja Euroopa Parlamendi saadiku Tunne Kelami büroo esitlevad:
KUI KÕVER ON BANAAN?
FOORUM REGULATSIOONIDEST, BÜROKRAATIAST ja PIIRANGUTEST
Reedel, 24. aprillil 2015 kell 10:00 – 15:00
KUMU auditooriumis (Weizenbergi 34/Valge 1, Tallinn) 

Ettevõtjaid pahandavad tarbetud halduseeskirjad: enesejärelevalve, ajamahukas paberimajandus ja mitmekordne bürokraatia on tülikas koorem. Kodanikud tunnevad, et riigipoolne kontroll ja kaitse on liiga patroneeriv ja ületab terve  mõistuse. Vabadus elada oma äranägemise järgi on konfliktis seatud piiridega. Aga tänapäeva ühiskonna turvaliseks ja 
ootuspäraseks toimimiseks on ju vaja raame. Kuhu tuleks joon tõmmata?
 


10:00-10:30 
Foorumi avamine


Tunne KELAM
Euroopa Parlamendi saadik. Ta on kuulub Euroopa Rahvapartei fraktsiooni ning on EP väliskomisjoni liige, julgeoleku- ja kaitse allkomisjoni liige ning regionaalarengu komisjoni asendusliige. Tunne on hariduselt ajaloolane ning tal on märkimisväärne roll Eesti rahvusriigi taastamisel – ta oli aastatel 1989–1990 üks kodanike komiteede liikumise ja Eesti Kongressi eestvedajatest.  

Thomas SCHNEIDER,

Konrad Adenaueri Fondi Eesti esinduse juht ja majandusteadlane (Chemnitzi Tehnikaülikool ja Southamptoni Instituudi ärikool). Thomas on töötanud mitu aastat Saksa Bundestagis büroo juhatajana ning on olnud aktiivne CDU/CSU noorteorganisatsioonis Junge Union.
Just keerukate eeskirjade ja juuksekarva lõhestavate raamatupidamisnõuete pärast on paljud põllumajandusettevõtjad Euroopa Liidu vastu.

10:30-11:00 
Euroopa Liidu tulevik – kas ülereguleerimine või dereguleerimime?

Mantas ADOMENAS,

poliitik ja õppejõud ning alates 2008. aastast Leedu Seimi liige, kus tegeleb peamiselt hariduse, julgeoleku ja välispoliitika teemadega. Ta on ka Seimi Inimõiguste Komitee aseesimees.


Martti HÄIKIÖ

Soome ajaloolane ja kirjanik ning Wilfried Martensi Keskuse akadeemilise nõukogu liige. Viimase kümne aasta jooksul on ta avaldanud kuus kogumikku, mis käsitlevad telekommunikatsiooni erinevaid aspekte ja nende koosmõju innovatsiooni, reguleerimise ja äri valdkonnas.11:00-11:30
Eesti Väitlusselts: 
KAS SUVALISE KUJUGA BANAAN ON OHTLIK?


11:30-12:00
Kohvipaus

Bürokraatia ja patroneerimise kõige halvem mõju seisneb selles, et see tapab lõpuks igasuguse loovuse ja katsetamisjulguse. Kui tahta, et avalik sektor edeneks, tuleb üle võtta erasektori seadused ja tavad.

12:00-13:15 
Piirangud, mis takistavad piirkondlikku koostööd ja majanduskasvu 

Kogukonnad bürokraatia tõmbetuules 

Liia LUST,

Eesti Külaliikumine Kodukant juhatuse liige ja üks Kamari külaelu edendajaid. Ta on ka Põltsamaa vallavolikogu liige ning Jõgevamaa Kodukandi Ühenduse juhatuse esimees. Liia on hästi kursis kõige sellega, millega puutuvad oma kodukandi elu eestvedajad kokku päevast päeva.Eurotoetused: nõuded ja Eesti nõuded

Patric RANG,

koolitaja ja konsultant, kes on nn eurotoetuste temaatikaga kokku puutunud pea 15 aastat. Patric on näinud protsesse väga erinevatest vaatenurkadest – poliitikakujundajana Sotsiaalministeeriumis, toetuse taotleja ja rakendajana Tööturuametis, aga ka taotluse hindaja ja konsultandina.Kes ütles, et reisimine peaks olema kerge

Silvi KRUUSENVALD,

Reisibüroode Liidust töötab turismisektoris alates 1999 aastast. Ta on alustanud reisiedendaja ja projektijuhina, juhtinud reisibürood ning viimastel aastatel tegutsenud oma perefirmas „Fantaasia Reisid” tegevjuhina. Silvi on turismis töötatud aastate jooksul näinud nii tõuse kui mõõnasid ning teab kuivõrd haavatav on turismimajandus. 
  


Jaanus OTSA,

juhtinud mitmeid ehitus- ja kinnivarasektori ettevõtteid, muuhulgas Irest Ehitus, Skanska Eesti ja Astlanda Eesti OÜ. Ta on Eesti Ehitusettevõtjate Liidu juhatuse liige ja Eesti Suurettevõtjate Assotsatsiooni juhatuse liige. Jaanus teab, mida ettevõtjad ootavad ning ka seda, mis neil meele mõruks teeb.Ulla PREEDEN,

Põlva maavanem, kes on varem töötanud teaduri kui õppejõuna. Oma tänases ametis on ta eesmärgiks seadnud tasakaalu leidmise riigi ja kohaliku omavalitsuse tasandi suhtluses, koostöös ja arendustegevustes. Olulisemad valdkonnad maaelu säilimiseks on ennekõike seotud hariduse ja ettevõtluse väärtustamisega.13:15-14:00 
Kommenteerivad asjatundjad ja maaelu entusiastid

Helir-Valdor SEEDER,

Riigikogu aseesimees. Riigikogu liige on ta aastast 2003 ning aastatel 2007–2014 oli ta põllumajandusminister. Enne seda täitis ta erinevaid ülesandeid Viljandimaal, olles nii abilinnapea, linnapea kui ka maavanem. Lisaks on Helir Villem Reimani Kolleegiumi, Kaitseliidu vanematekogu, Kaitseliidu Sakala maleva juhatuse liige ning eramuuseumi MTÜ „Viha ja Viisnurk” eestvedaja.
Igor TARO,

Värska SPA turundus- ja kommunikatsioonijuht. Varem on ta pikalt töötanud ajakirjanduses – viimati ERRi Kagu-Eesti korrespondendi ja ajalehe Setomaa peatoimetajana, varem ka Õhtulehes ja Postimehes. Igor elab oma perega Setomaal, kus peab talu ja edendab külaelu ning on aktiivne Kaitseliidu liige.

Marika PRISKE,

pikaajaline ja kogenud Eesti riigiametnik. Aastatel 2000–2014 oli ta Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi kantsler. Alates 2014. aastast töötab Marika Priske Sotsiaalministeeriumi kantslerina.

14:00 Kokkuvõtted ja lõpetamine

 
Päeva juhib kommunikatsiooniekspert Taavi Linnamäe.