25.05. 2009 Tunne Kelami viis aastat Euroopa Parlamendis

Tunne Kelam. Eesti eest Euroopas.
Tallinn, Euroopa Parlamendi saadiku Tunne Kelami büroo, 2009.

Sirje Kiin

kirjandusteadlane

Tunne Kelami uus, ilus raamat on täis toredaid üllatusi, nii pildis kui sisus. Tundub uskumatu, kuid raamat oli üllatuseks ka autorile endale, sest selle panid kokku tema kolleegid, töökaaslased, nõunikud ja abilised Brüsselis ja Eestis, kes tundsid, et Tunne Kelami viieaastane pühendunud, mitmekülgne töö Euroopa Parlamendis väärib Eesti valijaile lähemat tutvustamist. Raamat koosneb tervest reast Tunne Kelami usutlustest (küsijad on Teet Korsten, Heiki Raudla, Mart Helme), kus esitatakse väga häid ja teravaid küsimusi ja kus Eesti kõige tegusam eurosaadik räägib süvenenult oma töö pea kõigist suundadest, ka neist, millest Eesti ajakirjandus on vaikinud või mille Eesti valitsus on täiesti maha maganud.

Üllatuslik oli minu jaoks näiteks see, et Tunne Kelam on Euroopa Parlamendi ERP-ED fraktsioonis ainus Eesti esindaja, seega on tema töökoormus Eesti huvide kaitsmisel selles europarlamendi suurimas fraktsioonis tohutu. Teiseks see, et Tunne Kelam on ainus Eesti delegaat, kes vahetu suhte hoidmiseks Eestiga on loonud oma büroo Eestis. Järgmine üllatus minu jaoks oli see, et Tunne Kelam on teinud ära nii suure ja eduka töö Euroopa Liidu täiesti uue, Eestile eluliselt olulise Läänemere strateegia väljatöötamisel. Ning kui vähe teame me lisaks Tunne Kelami tegevusele Euroopa Liidu ja Venemaa suhete arendamisel tema aktiivsest tööst Iraani vabadusvõitlejate toetamisel?

Üllatuseks oli ka see, kui palju Eesti kultuuri on Tunne Kelam suutnud eksportida Brüsselisse, tehes sealsel rahvusvahelisel areenil nähtavaks nii muusikuid, kunstnikke kui isegi käsitöölisi. Väga südamlik lugu oli näiteks rakverelaste kootud 200 meetri pikkuse Sallivuse Salli kinkimine europarlamendi saadikuile. Selle värvika ning  sümboolse salliga kokku seotud grupipilt on üks selle raamatu paljudest headest fotodest. On ju Tunne Kelam ise tuntud fotograaf, kelle kaunid fotonäitused ringlevad praegugi nii Eestis kui Brüsselis.

Raamatu põhjalikest, detailsetest intervjuudest koorub välja kogu see keeruline ja värvikas protsess, kuidas 27 liikmesriigi esindajaist koosneva Euroopa Parlamendi otsused valmivad, kuidas leitakse rasked kompromissid, kuidas lahendatakse konfliktid  ja kui oskuslikku ning tasakaalukat diplomaadiloomust see töö nõuab. Vaatamata teemade mitmekülgsusele, on siiski kahju, et paljude välis- ja regionaalpoliitika küsimuste kõrval ei ole usutlejad küsinud lähemalt Tunne Kelami tööst näiteks Tiibeti töörühmas ning puuetega inimeste töörühmas. Ka seda tegevust ei ole Eesti ajakirjandus üldse märganud.

Olen viimased viis aastat elanud USAs ja jälginud Eesti ja Euroopa Liidu tegemisi pisut kaugemast perspektiivist. Enamus ameeriklasi usub, et eurooplased on laisavõitu, et europarlamendis aetakse ainult juttu ega suudeta teha mingeid otsuseid, ja kui otsused lõpuks tehakse, siis ei suudeta neid ellu viia jne. Tunne Kelami uus ja paljude huvitavate piltidega raamat annab aga lugejale selge ja põhjaliku ülevaate Euroopa Parlamendis tegelikult tehtavast sisulisest tööst. See ei ole lihtsalt ühe saadiku aruanne oma valijaile viie aasta jooksul Brüsselis ja Strasbourgis korda saadetust, vaid sügav ja valgustav sissevaade, kui oluliste ja meid kõiki otseselt puudutavate küsimustega meie esindaja seal tegeleb. Ja kui hästi ta seda on teinud.

Raamat veenab lugejat selles, et Tunne Kelami näol on Eesti saanud endale Lennart Meri mastaapi eduka ja autoriteetse maailmapoliitiku, kes on tugev taktikas ning diplomaatias ehk teisisõnu, kes teab ja oskab suuri eesmärke saavutada. Võiksime ju arvata, et Eesti on õnnega koos, et meil on olemas Tunne Kelami masti missioonitundlik ning nii selgesti just põhiväärtustele orienteeritud poliitik europarlamendis, kuid õnnega pole siin midagi tegemist. Rahvas on ta ju sinna suure häältehulgaga valinud, ja rahval on tänavu juunis võimalus Tunne Kelam tagasi valida sinna, kus tema sõna maksab ning kus tema autoriteet on rahvusvaheliselt üldtuntud. Nii et tegu pole mitte pimeda õnnega, vaid eesti rahva valgustatud valikuga: õige mees õigele kohale!


Sirje Kiin KUMUs toimunud raamatuesitlusel
Vaata kogu fotogaleriid siit.