PEETER LUKSEPA MÄLESTUSKONVERENTS - MIS ON ÜHE INIMESE VÕIMUSES?

Peagi saja-aastaseks saav Eesti Vabariik on enam kui poole oma ajaloost elanud võõra võimu kanna all – iialgi alistumata, vaid igal võimalikul juhul aktiivset või passiivset vastupanu osutades.

Ühtviisi oluline oli relvastatud vastupanu, kodumaa metsades ja vastupanu paguluses sinimustvalge lipu all. Aastakümneid kestnud välisvõitlus oli ülioluline tegur, mis aitas säilitada Eesti Vabariigi rahvusvahelise tunnustuse ka kõige raskematel aastatel.

Stockholm oli välisvõitluse olulisemaid keskusi. Suur psühholoogiline ja poliitiline mõju oli sealsel Norrmalmstorgil 79 järjestikusel esmaspäeval (märtsist 1990 kuni septembrini 1991) aset leidnud meeleavaldusel, kus nõuti väsimatult vabadust Eestile, Lätile ja Leedule.

Rootsi eestlaste juht Peeter Luksep (29.01.1955 Stockholm – 8.09.2015 Stockholm) oli koos oma nimekate poliitiliste sõpradega nende rahvakogunemiste peamisi eestvedajaid. Tal olid erakordsed teened kodumaa ja paguluse sidemete tugevdamisel ning kodumaal vabaduse eest võidelnute rahvusvahelise suhtlusringi avardamisel.

Peeter Luksep ei pidanud kunagi vajalikuks särada helgiheitjate valguses. Tema säras sisemiselt. Eesti, aga ka Läti ja Leedu jäävad tema tänuvõlglasteks.

 

Pro Patria Instituut korraldab laupäeval, 27. jaanuaril 2018 Rahvusraamatukogus Peeter Luksepa mälestuseks rahvusvahelise konverentsi MIS ON ÜHE INIMESE VÕIMUSES? Ettekannete ja sõnavõttudega esinevad Peetri kunagised sõbrad ja võitluskaaslased nii Eestist kui ka välismaalt. Konverents püüab ehitada silda demokraatia eest võitlejate ning tänaste kriisikollete vahele.

Konverentsi töökeeled on eesti ja inglise keel, korraldatud sünkroontõlge.

Sissepääs on vaba ja avatud kõigile.

OLETE VÄGA OODATUD!

Lugupidamisega
Euroopa Parlamendi saadik Tunne Kelam
Wilfried Martensi Euroopa Uuringute Keskus
Pro Patria Instituut
 
Eelregistreerimine kuni 12. jaanuarini
randpere.marleen@gmail.com

Pro Patria Instituut, Wilfried Martensi Euroopa Uuringute Keskus (WMCES) ja EP saadik Tunne Kelam
 SEMINAR JA KOGUMIKU ESITLUS:
ÜHTSUS VASTASSEISUS Religioon ja ilmalikustumine tänapäeva Euroopas
24. novembril 2017 Korp! Sakala majas, Roosikrantsi 3, II korrus, Tallinn
Reede, 24. november

13:30–13:40   Tervitused ja avasõnad Pro Patria Instituudi juhatuse esimees Trivimi VELLISTE
13:40–14:00   Euroopa väärtused, religioon ja inimõigused Euroopa Parlamendi saadik Tunne KELAM
14:00–14:20 Religioon meie ümber: Liberaalsed versus kristlik-demokraatlikud argumendid religiooni kohast avalikus ruumis Hollandi Avaliku Halduse Nõukogu direktor Rien FRAANJE
14:20–14:35   Avalik usuelu Poliitik ja ettevõtja Peeter VÕSU
14:35–15:30   Vestlusring: Religioon ja ilmalikustumine Euroopas Eesti palvushommikusöögi toimkonna koordinaatori Triin RAITi juhtimisel
Osalevad kogumiku koostaja, Martensi Keskuse (WMCES) vanemteadur VÍT NOVOTNÝ, Rien FRAANJE ja Peeter VÕSU
15:30     Koosviibimine

Töökeeled: eesti ja inglise keel
Registreerimine kuni 22. novembrini kaja.villem@irl.ee või 372 5345 8901
15. septembril
avasid Mari-Ann ja Tunne Kelam Vastseliina Rahvamajas loodusfotode näituse „Vaata ja sa märkad“.
Autorid jagasid huvilistega emotsioone ja piltide tagamaid. Õhtu jätkus Peeter Sink 75 - sünniaastapäevale pühendatud kontserdiga. Täname kõiki kaasalööjaid, esinejaid, ja korraldajaid- eriline tänu kultuurijuht Anneli Lõhmusele.Estonia: Almost extinguished, sucessfully reborn (2017)

  • Tunne Kelam ja Mart Laar
  • Kujundus Tiina Sildre
  • Toimetanud Kadri Vanem
  • Tõlge ja korrektuur Mari-Ann Kelam
„Estonia: Almost extinguished, sucessfully reborn“ on kogumiku „The Reunification of Europe: Anti-totalitarian Courage and Political Renewal“ Eesti peatüki kaasajastatud versioon. Tekst annab lühiülevaate Eesti okupatsioonist, iseseisvuse taastamisest ja demokraatliku riigi ülesehitamisest rahulikul teel. Kogumik anti esmakordselt välja Tunne Kelami eestvedamisel 2009 aastal Euroopa Parlamendi Euroopa Rahvapartei fraktsiooni poolt.TUNNE KELAMI LOODUSFOTODE NÄITUS „MÄRKA, MIS SU ÜMBER. AVALI SILMAGA“

Täna pärast jumalateenistust oli Jaani kiriku lõunasaalis Euroopa Parlamendi saadiku TUNNE KELAMI loodusfotode näituse „Märka, mis su ümber. Avali silmaga“ avamine. Möödunud aastal oli samas kohas MARI-ANN KELAMI mõneti samasuunaline fotonäitus „Vaata ja sa märkad“. Näituse on üles seadnud kuraator ERKKI JUHANDI ja see jääb avatuks 3. augustini.
Uurisime Tunne Kelamilt intervjuus kõiksuguseid seoseid vast avatud näitusega.

JAANI KIRIKU FB LEHELE VASTAB TUNNE KELAM:

KAS SEDA NÄITUST VÕIB NIMETADA PARALLEELNÄITUSEKS TEIE ABIKAASA MÖÖDUNUDAASTASE VÄLJAPANEKUGA? TEEMAD ON SARNASED, VAATENURGAD PISUT ERINEVAD ...

Jaa, kindlasti. Me oleme teineteist õnneks pidevalt täiendanud ja tema on mind väga palju õpetanud märkama detaile, märkama mitte ainult seda, mis on ees, vaid ka seda, mis on selja taga. Pööra ümber ja vaata ka sinna – pilt on siis hoopis teistsugune. Ta on õpetanud mind märkama ka kõige pisemaid detaile, huvituma nendest ja nägema väikeste asjade suurust. Ma usun, et see on mulle väga hästi mõjunud. Algul pidi see näitus olema Eesti loodusest – suvisel ajal on see ju väga palju mõeldud ka turistidele. Aga ma hakkasin vaatama, et tavalised looduspildid on küll ilusad, aga need võiksid minna pigem kuskile turismibrošüüri. Ka looduse käsitlemisel on siiski vaja individuaalset lähenemist või tunnetust, seda, mis on just minu jaoks huvitav või mida ma olen selles avastanud. Seetõttu on sel näitusel väga suur osa detailidel ja huvitavatel momentidel.

KUI TE ABIKAASA MARI-ANNIGA KÄITE LOODUSES, SIIS KUIDAS TE ENDA ÜMBER VAATATE JA PILDISTATE?

Me sageli teeme pilte paralleelselt. Kui üks avastab mingisuguse vaatenurga või objekti, siis teine tuleb kohe juurde ja üritab ka teha midagi niisugust. Siis on tõesti huvitav pärast vaadata, mis välja tuli.


KUNA TE PRAEGU OLETE VÄGA PALJU EESTIST EEMAL, SIIS KAS TE MÄRKATE ENDA JUURES KA MINGIT KAUGELT VAATAJA PILKU EESTILE? TE EI OLE TEINUD NÄITUST NÄITEKS BELGIA AASTAAEGADEST, KÜLL AGA NÜÜD EESTI OMADEST. KAS SELLES NÄITUSES VÕIB LEIDA KA TEATAVAT
KODUIGATSUST?

Koduigatsust vast mitte, sellepärast et minu rütm on nädalas nii, et neli päeva olen eemal Euroopas ja kolm päeva kodus – sest kodumaaga peavad Euroopa Parlamendi liikmed olema pidevas kontaktis. Ja ega ma Belgia loodust suurt ei tunnegi. Kuid kui vaadata väikese distantsiga, siis Eesti loodus on kindlasti ehtsam, Eesti on unikaalne selle poolest, et tal on nii palju loomulikku, puutumatut loodust. Väga mitmekesine maa selle poolest. Territooriumilt Belgia-suurune, aga Eestis on üllatav rikkus loodusvormides: metsade kõrval nii palju järvi, künklikke maastikke, soid, ülimalt mitmekesine rannajoon, pankrannikud, liivarannad, kivised, soised rannikud. See on tõesti niisugune väärtus, millele tasub tähelepanu pöörata ka neil, kes Eestit külastavad.


HETK ENNE TEIEGA INTERVJUU TEGEMIST LASTI KLASSIKARAADIOST 
LAULUPEO SAADET JA SEAL HÕISKASID LASTEHÄÄLSED SEGAKOORID ALO
MATTIISENI JA JÜRI LEESMENDI LAULUS „ISAMAA ILU HOIELDES“ ÜHESKOOS: 
„PANE TÄHELE!“ MIDA EESTIS OMA ÜMBER ÜLDSE TASUKS VEEL PEALE LOODUSE MÄRGATA?

Märgata on kogu aeg kõike. Me oleme harjunud mõtlema, et meie ümber peab olema midagi erakorraliselt ilusat – kas või imeline päikeseloojang –, aga tegelikult on igal ajamomendil midagi märgata. See ongi see, mis teeb elu huvitavaks. See oleneb lihtsalt tähelepanuvõimest, võimest keskenduda mingisugusele momendile. Eks see eristab tavalist, hajutatud tähelepanu sellest erksast nägemisest, et maailm on tegelikult väga rikas, huvitav. Nägemine sõltub väga palju meie enda vaimsest hoiakust.


MIKS TEIE LOODUSFOTODE NÄITUS ON JUST LINNA KESKVÄLJAKU KIRIKUS?

Kuna minu abikaasa näitus oli samas kohas, siis pakuti seda võimalust ka mulle. Tookordne näitus oli üllatavalt edukas, külalisteraamatus oli nii palju toredaid sissekirjutisi – seda poleks kunagi oodanud ... Kui mulle pakuti seda võimalust, siis oli see loomulik paik: Jaani kirik ja Vabaduse väljak on ju parim koht, kust inimesed käivad läbi – tingimusel, et kirik on lahti. See juba ise annab mingisuguse tooni või meeleolu. Loodusest pilte tehes polegi vaja mingisugust jutlust, sest kõik targad inimesed on järeldanud ja ka eesti keeles on sõnades see seos nähtav, et loodus on see, mis on loodu. Keegi on loonud looduse. Loodus ise annab tunnistust Jumalast, oma Loojast. Just see ilu ja mitmekesisus peaks selle mõtteni viima. Seda näevad inimesed, kes on avatud ja kes ei ole oma kitsaste mõttemallide kütkeis.
Kelam tutvustab Võru noortele konservatiivset maailmavaadet

Euroopa Parlamendi saadik Tunne Kelam tutvustab homme Võru noortele konservatiivset maailmavaadet ja väärtuspõhist poliitikat. Kelam annab Kreutzwaldi koolis ühiskonnaõpetuse tunni, kus räägib valikutest, mida peavad Euroopa liidrid tegema, et tulla toime poliitiliste muutustega muutuvas maailmas.

Ühiskonnaõpetuse tunnis "Mida suudab väike riik Euroopas?" annab ta Kreutzwaldi kooli üheksanda klassi aktiivsele õpilasele Emil Aništšenkole üle kutse külastada Euroopa Parlamenti.

Maavanem Andres Kõiv annab järgneval kohtumisel Tunne Kelamile ülevaate haldus- ja riigireformist Võrumaal.


Pärastlõunal lööb Tunne Kelam kaasa kultuurimajas Kannel toimuval mõttevahetusel „Kui kõver on banaan?“, kus koos kohalike ettevõtlike inimestega püütakse leida tasakaal Euroopa Liidus kehtivate reeglite ja terve mõistuse vahel.

Õhtusel kokkusaamisel Võrumaa noortega arutletakse Eesti ja Euroopa poliitikast. Kavas on ettekanne teemal „Väärtustega elu. Euroopa hing“.

Ootame huvilisi kolmapäeval 

Wilfried Martensi Euroopa Uurimuste Keskuse (WMCES) mõttekodade foorumile NET@WORK Brüsselis, hotellis The Hotel. 

Pro Patria Instituut arutelul kell 15.30-17.00.

The invisible and visible Russian hand in Europe (Venemaa nähtamatu/nähtav käsi Euroopas) - arutleme Venemaa propaganda teemadel. 

Mõttevahetuses osalevad EP saadik Tunne KELAM

rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Kalev STOICESCU ja 

USA Saksamaa Marshall Fondi teadur Nicolas BOUCHET

Vestlust juhib Postimehe välistoimetuse juht Evelin KALDOJA.

Sündmusel on kavas neli pooleteisttunnist paralleelselt kulgevat paneeldiskussiooni, mis keskenduvad paremmõtte arengule Euroopas ja liikmesriikides.
Vagura lamba kostüümis peidab end murdja karu.


 „Karu lambanahas“ 

on esimene põhjalikum ülevaade Kremli rahastatud ja juhitud mõjukanalite tegevusest Euroopas. Kogumik tekitas peale ilmumist laia vastukaja Venemaal ja Euroopas. Uurimus näitab, kuidas kasutades ära Lääne avatud ühiskonna enese vahendeid - eelkõige kodanikuühendusi, levitatakse informatsioonivabaduse sildi all moonutatud ja vaenulikku teavet. 

 Tunne Kelam: „Soovitan seda esimest pääsukest, mis sünges propagandasõjas läbi sumedate desinformatsiooni pilvede valgusesse murrab võtta täie tõsidusega, süveneda ning seda võimalikult laialt levitada.“ 

 Väljaandjaks on Euroopa Rahvapartei mõttekoda WMCES (Wilfried Martensi Euroopa Uurimuste Keskus), tõlge Pro Patria Instituut. 

Euroopa Avalike Teenistujate Föderatsioon (EUROFEDOP) , Tunne Kelami büroo ja Pro Patria  Instituudi  korraldavad 21. - 22. märtsil Rahvusraamatukogus rahvusvahelise koostööseminari: MUUTUVA OLUKORRAGA HAKKAMA SAAMINE ─ MEIE JULGEOLEKUTEENISTUSTE IGAPÄEVANE ÜLESANNE.

Seminar käsitleb Euroopa Parlamendi poolt vastu võetud (16. veebruaril 2017)  julgeoleku tõstmise meetmed ja analüüsib kujunenud olukorda kohaliku omavalitsuse ja nende ühenduste, politsei, kaitseväe, justiitsvaldkonna ning avalike teenistujate organisatsioonide tasandilt.

Osaleja Euroopa riikide asjatundjad ja teemaga teemaga seotud ametnikud.
Milliseks sõjaks valmistus Stalin?

1941. aasta 22. juuni hommikul sai rahulikku und maganud Nõukogude Liidust hitlerliku Saksamaa reetliku kallaletungi süütu ohver. Pool sajandit oli Saksa natside ja Nõukogude kommunistide vahelise sõja puhkemise asjaolude säärane tõlgendus ainuvõimalik, ja seda mitte ainult NSV Liidus, vaid ka Lääne pahempoolsete intellektuaalide hulgas. Esimesena murdis valetamise ja vaikimise vandenõu Viktor Suvorov, kes oma raamatutes („Jäälõhkuja“, „M-päev“, „Viimane vabariik“) pakkus sündmusest hoopis teistsuguse nägemuse

JÄRELVAATAMINEReedel, 29. aprillil Viljandi Maavalitsuse saalis 
foorum regulatsioonidest, bürokraatiast ja piirangutest

KUI KÕVER ON BANAAN?
Sissepääs vaba ja avatud kõigile!Viljandi Kutseõppekeskuses on avatud Tunne Kelami fotonäitus „Eesti tee vabadusele“

Eksponeeritud on mustvalged dokumentaalfotod iseseisvumisele eelnenud sündmustest ning portreed olulist rolli mänginud isikutest.

Ootame teid avamisele ja kohtumisele autoriga reedel, 29. aprillil kell 13:00RAHVUSVAHELINE KONVERENTS – EUROOPA HING järelvaatamineOotame Teid Tunne Kelami või Delfi veebi vahendusel ülehomme (11. märts)

osa saama rahvusvahelisest konverentsist
EUROOPA HING, huvitavad teemad ja palju häid esinejaid!On the occasion of its 20th anniversary, the Pro Patria institute has invited its cooperation partners from all around Europe to discuss the current state and the future of centre right thinking in Europe.

Posted by Euroopa Parlamendi saadiku Tunne Kelami büroo on 28. aprill 2015. a.
Pro Patria Institute, Wilfried Martins Centre for European Studies,Konrad-Adenauer-Stiftung e.V. and the Office of MEP Tunne Kelam

Posted by Euroopa Parlamendi saadiku Tunne Kelami büroo on 28. aprill 2015. a.Pro Patria Koolituskeskus, Wilfried Martensi nimeline Euroopa Uuringute Keskus (WMCES), Konrad Adenaueri Fond ja Euroopa Parlamendi saadiku Tunne Kelami büroo esitlevad:

KUI KÕVER ON BANAAN?
FOORUM REGULATSIOONIDEST, BÜROKRAATIAST ja PIIRANGUTEST
Reedel, 24. aprillil 2015 kell 10:00 – 15:00
KUMU auditooriumis
(Weizenbergi 34/Valge 1, Tallinn)

Ettevõtjaid pahandavad tarbetud halduseeskirjad: enesejärelevalve, ajamahukas paberimajandus ja mitmekordne  bürokraatia on tülikas koorem. Kodanikud tunnevad, et riigipoolne kontroll ja kaitse on liiga patroneeriv ja ületab terve  mõistuse. Vabadus elada oma äranägemise järgi on konfliktis seatud piiridega. Aga tänapäeva ühiskonna turvaliseks ja 
ootuspäraseks toimimiseks on ju vaja raame. Kuhu tuleks joon tõmmata?


10:00-10:30 Foorumi avamine
Tunne KELAM, Euroopa Parlamendi väliskomisjoni liige 
Thomas SCHNEIDER, Konrad Adenaueri Fondi Eesti esinduse juht

Just keerukate eeskirjade ja juuksekarva lõhestavate raamatupidamisnõuete pärast on paljud põllumajandusettevõtjad Euroopa Liidu vastu.

10:30-11:00 Euroopa Liidu tulevik – kas ülereguleerimine või dereguleerimime?
Martti HÄIKIÖ, kirjanik, ajaloolane ja WMCESi akadeemilise nõukogu liige, Soome
Tunne KELAM, Euroopa Parlamendi väliskomisjoni liige 
Mantas ADOMENAS, filosoof ja poliitikategelane, endine Leedu Semi liige

11:00-11:30 EESTI VÄITLUSSELTS: KAS SUVALISE KUJUGA BANAAN ON OHTLIK?

11:30-12:00 Kohvipaus

Bürokraatia ja patroneerimise kõige halvem mõju seisneb selles, et see tapab lõpuks igasuguse loovuse ja katsetamisjulguse. Kui tahta, et avalik sektor edeneks, tuleb üle võtta erasektori seadused ja tavad.

12:00-13:15 Piirangud, mis takistavad piirkondlikku koostööd ja majanduskasvu 
Kogukonnad bürokraatia tõmbetuules - Liia LUST, Külaliikumine Kodukant
Eurotoetused: nõuded ja Eesti nõuded - Patric RANG, koolitaja ja konsultant
Kes ütles, et reisimine peaks olema kerge - Silvi KRUUSENVALD, MTÜ Reisibüroode Liit,
Fantaasiareisid 
Jaanus OTSA, ettevõtja, Eesti Ehitusettevõtjate Assotsiatsioon
Ulla PREEDEN, Põlva maavanem 

13:15-14:00 Kommenteerivad asjatundjad ja maaelu entusiastid  

Riigikogu aseesimees ja põllumajandusminister 2011-2014 Helir-Valdor SEEDER
Värska SPA turundusjuht, ettevõtja ja ajakirjanik Igor TARO
Kauaaegne riigiametnik, sotsiaalministeeriumi kantsler Marika PRISKE

14:00 Kokkuvõtted ja lõpetamine 
Päeva juhib kommunikatsiooniekspert Taavi Linnamäe.
Töökeeled: eesti ja inglise keel
Lisateave ja registreerimine: e-post: info@propatria.ee ja tel: 7734 201 Tartu Ülikooli Narva Kolledžis on avatud Euroopa Parlamendi liikme Tunne Kelami fotonäitus "Eesti tee vabadusele".

See on Tunne Kelami isiklik nägemus arvukatest sündmustest, mis tähistasid 1980. aastate lõpul ja 1990. aastate algul Eesti üleminekut Moskva okupatsioonile alluvast provintsist iseseisva rahvusriigi taastamisele.

Näitusel on eksponeeritud mustvalged dokumentaalfotod iseseisvumisele eelnenud sündmustest ning portreed olulist rolli mänginud isikutest.

Väljapanek on autoripoolne lugupidamisavaldus kõigile inimestele, kes kriitilistel aegadel, ületades hirmu ja neile pealesurutud mugavnemist, määratlesid endid Eesti Vabariigi kodanikena ning asusid tegutsema iseseisva riigi taastamise nimel.

Fotonäitust on eksponeeritud mitmetes Eesti paikades, samuti Stockholmis, Berliinis ja Brüsselis.

Tunne Kelam valiti 13. juunil 2004 Isamaa ja Res Publica Liidu esindajana Euroopa Parlamenti. Tema 1972.aasta läkitusega ÜRO-le alanud rahvusvaheline tegevus Eesti õiguste taastamisel päädis 34 aastat hiljem Eesti esindajana maailma suurimas parlamendis.

Näitus jääb avatuks mai lõpuni

Tänavu tähistame Eesti Kongressi ja kodanike komiteede liikumise 25. aastapäeva
AVATUD ON TUNNE KELAMI FOTONÄITUS TOHISOO MÕISAS 

Seoses Kodanike Komitee ja Eesti Kongressi 25. aastapäevaga on novembris ja detsembris Tohisoo mõisas võimalik tutvuda Tunne Kelami fotonäitusega „Eesti tee vabadusele“.  
See on Tunne Kelami isiklik nägemus arvukatest sündmustest, mis tähistasid 1980. aastate lõpul ja 1990. aastate algul Eesti üleminekut Moskva okupatsioonile alluvast provintsist iseseisva rahvusriigi taastamisele. 
Väljapanek on autoripoolne lugupidamisavaldus kõigile inimestele, kes kriitilistel aegadel, ületades hirmu ja neile pealesurutud mugavnemist, määratlesid endid Eesti Vabariigi kodanikena ning asusid tegutsema iseseisva riigi taastamise nimel. Fotonäitust on ekspo-neeritud mitmetes Eesti paikades, samuti Stockholmis, Berliinis ja Brüsselis.TUNNE KELAM -- SÜDAMEGA TEHTUD POLIITIKA

http://helishirve.planet.ee/clip/Tunne%20Kelam_sydamega%20tehtud%20poliitika_v1.mp4

Seisan selle eest, et Eestil oleks rahvusvaheliste kriiside ajal kindel seisund Euroopas, et meil oleks seal rohkem sõpru, kes on valmis meid vajadusel toetama. Seisan majanduse stabiilsuse ja Eesti kodanike võrdsete võimaluste eest Euroopas töötada, õppida ja reisida.
Tunne Kelam tervitamas koolipere Gustav Adolfi Gümnaasiumi Eesti Vabariigi 96. aastapäeva aktusel.
Aastapäeva eel andis Tunne Kelam Tallinna 21. Koolis, Ruila Põhikoolis ja Gustav Adolfi Gümnaasiumis kodanikuõpetuse tunni teemal: "Mida suudab väikeriik suures Euroopas?"

Kordaminekuid alanud aastal!
Jõhvi linnagaleriis on  8.01-31.01 avatud näitus „Tunne Kelam – Eestis ja Euroopas“
Ootame Teid südamest väljapanekule ja reedel, 10. jaanuaril kell 16:00 kohtuma autori Tunne KelamigaKoolituskeskus Pro Patria, Euroopa Uuringute Keskus (CES) ja Euroopa Parlamendi saadik Tunne Kelam
Ootavad Teid seminarile ja kogumiku „REFORMIDELT KASVULE: toimetulek Euroopa majanduskriisiga“ esitlusele 
15. novembril kell 13:00-16:00, Swissôteli konverentsikeskuses (Tornimäe 3, Tallinn)Mari-Ann ja Tunne Kelam ootavad teid Marje Sink`i vokaalduettide kogumiku esitluskontserdile „PEALPOOL PILVI“ 8. novemberil kell 19.00 Tallinna Raekojas
Esinevad: Pille Lill (sopran), Arete Teemets (sopran), Tatjana Timofejeva (sopran), Ott Indermitte (bass), Allar Kaasik (tsello)  klaveril Piia Paemurru

Allar Kaasiku esitluses Kuldar Sink’i üks viimaseid, senitundmatu sooloteos – Gospodi PomiluiHead sõbrad ja aatekaaslased!

Ootan Teid kõiki juba laupäeval kella 12 Estonia kontserdisaali,  et tähistada Eesti Rahvusliku Sõltumatuse Partei 25. aastapäeva.

See on suursündmus me kõigi jaoks, kuna ERSP loomine on märgiline sündmus meie riigi ajaloos. Toimus läbimurre kommunistliku ainupartei võimumonopolist ja esimese demokraatliku erakonnana avas see tee mitmeparteisüseemile Nõukogude Liidus. See sündmus pole ühe erakonna monopol, vaid rahvuslike jõudude ühine saavutus,  mille üle võime kõik uhkust tunda. Soovin väga, et võtaksite aega konverentsil osaleda, et heita pilk minevikku ning kavandada koos Eesti tulevikku.

Tunne Kelam

ERSP esimees 1988-1995

Anna oma tulekust teada konverents@irl.ee või 55 641 999

Tunne Kelam Washingtoni konverentsil 18. juulil koos Freedom House'i presidendi Krameriga tegemas ettekannet Venemaast20. augustil täitub kakskümmend viis aastat Eesti Rahvusliku Sõltumatuse Partei (ERSP) asutamisest. 

ERSP oli tõenäoliselt esimene mitte-kommunistlik demokraatlik erakond tollase Nõukogude Liidu alal. ERSP asutajad tulid kokku Pilistveres, Viljandimaal, asutamiskoosolek peeti kohalikus kirikus, mille pastoriks oli Vello Salum, ERSP esimese juhatuse liige. Aastal 1988 oli see väga põhimõtteline ja julge tegu.

Kohtumisteni Pilistveres!

Tunne KelamTunne Kelami büroo kutsub gümnasiste Artisesse vaatama filmi HANNAH ARENDT

Alates 26. aprillist linastub kinodes Margarethe von Trotta filosoofiline eluloofilm HANNAH ARENDT / Saksamaa 2012.

Alates 6. maist algavad koostöös kinoga Artis tasuta pärastlõunased kinoseansid kooligruppidele. Linastuse eel või järel kohtumised kodanikuõiguste asjatundjatega.

Reedel, 17. mail kell 14:00 algaval seansil kohtumine TUNNE KELAMIGA

Vaatajatele jagatkse toetavd meediamaterjalid, mis on kättesaadavad kino kodulehel: http://www.kino.ee/Event/2477/.

Registreeruda saab Artise kino veebilehe aadressil:http://www.kino.ee/Event/2477/ või aadressil liina@kino.eeHomme, 19. aprillil külastab Tunne Kelam Järvamaad.

Hommikul kohtume koolirahvaga Järva-Jaani Gümnaasiumis. Algusega kell 13:00 algab ajarännak Tunne Kelamiga Paides Wittenstein`i ajakeskuses. Päev lõpeb Põhjaka Mõisas, kuhu ootame omavalitsusjuhte  ja maavalitsuse esindajaid.


 


Vaata möödunud aastate sündmusi ja fotosid siit >